Staff List

Travis Aerts

Eighth Grade Math/Science Teacher

Jennifer Arreguin

Eighth Grade Math Teacher

Leonard Ayres

Health Teacher

Kimberly Baker

Eighth Grade Math Teacher

Isabel Barron-Frazier

ELL Teacher

Brenda Birnbaum

Occupational Therapist

Katie Blanton

Paraeducator

Officer Brakebill

S.R.O.

Judy Brown

CTE-Computer Apps Teacher

Gina Burt

Instructional Coach

Tanner Cornell

Band Teacher

Danielle Craigen

Seventh Grade Reading/Language Arts/History Teacher

Nathan Cummings

Assistant Principal

(509) 222-6906

Kristen Daugs

Seventh Grade Math Teacher

Andrew Daves

Support Services Teacher

Angela De La Barrera

Migrant Graduation Specialist

Karen Dennis

Eighth Grade Reading/Language Arts/History Teacher

Amber Dickerson

Sixth Grade Math Teacher

Hunter Durham

Eighth Grade Reading/Language Arts/History Teacher

Shaun Espe-Amaya

Principal

(509) 222-6904

Diana Farias Acevedo

Seventh Grade Math/Science Teacher

Erika Flores

Building Secretary

(509) 222-6900

Cherie Foerste

Seventh Grade Reading/Language Arts/History Teacher

Janz Garza

CTE Technology Teacher

Teri Glasford

Orchestra Teacher

Crystal Green

Support Services Teacher

Crystal Greer

P.E. Teacher

Lynnette Gunter

Instructional Coach

Ken Hathaway

Custodian

Katie Hawk

Paraeducator

Lindsey Helfer

Attendance Matters

Francine Hicks

Eighth Grade Reading/Language Arts/History Teacher

Monica Jackson

Nutrition Services

Rhonda Jones

Psychologist

Corie Kelly

Assistant Principal

(509) 222-6905

Kylee Lete

Sixth Grade Math Teacher

Mark Litka

Eighth Grade Reading/Language Arts/History Teacher

Maria Lopez Pereda

A.S.B. Secretary

Andrew Low

Seventh Grade Math Teacher

Jeslaine Low

Paraeducator

Brad Luce

Sixth Grade Reading/Language Arts/History Teacher

Alejandra Madrigal

Attendance Secretary

(509) 222-6902

Andrea Mann

Sixth Grade Reading/Language Arts/History Teacher

Valerie Meeker

Nutrition Services - Cashier

Sue Meeks

Nutrition Services

Amelia Melchert

Sixth Grade Reading/Language Arts/History Teacher

Gerardo Mendoza-Tovar

Sixth Grade Math Teacher

Mariela Mercado

Receptionist

Ellen Mohl

Nutrition Services

Stephanie Monroy

Paraeducator

DuPree Myricks

Lead Custodian

Julie Nelson

Seventh Grade Science Teacher

Steve O'Neil

Custodian

Chris Oatis

Security

Sulema Pacheco

Sixth Grade Dual Language Reading/Language Arts/History Teacher

Becci Peters

Nutrition Services

Dave Pierce

P.E. Teacher

Diana Razo

Seventh Grade Dual Language Reading/Language Arts/History Teacher

Camille Renteria

Librarian

(509) 222-6338

Ashley Rivas

Library Secretary

(509) 222-6456

Sara Rodgers

Support Services Teacher

Fabiola Salas Mendoza

Attendance Secretary

(509) 222-6902

Corie Schorer

GLAD Coach

Stefany Self

Eighth Grade Science Teacher

Dwane Sitler

P.E. Teacher/Athletic Director

Jared Stewart

Sixth Grade Science Teacher

Cara Suarez

Seventh Grade Reading/Language Arts/History Teacher

Xenia Velasco

DL Paraeducator

Teresa Walker

Nurse

Virginia Watt

Paraeducator

Anika West

Sixth Grade Math/Science Teacher

Lynn Westerman

Sixth Grade Reading/Language Arts/History Teacher

Beth Wilson

Nutrition Services

Dana Wood

Speech Language Pathologist

Becky Yates

SLP

Linda Zilar

Art Teacher